Mimořádné tresty: Kunstmüller (ZNS) - trestné střílení, T. Rohan neproměnil

Smejkal, Jan, Beneš, Staněk "A", Pleva "A", Kolda

Šír, Jícha, Man, Kotlík, Vítek, Kunstmüller, Kaňka, Plachý "C", Krupka, Říha, Dítě, Gregar

Martin Sobotka

Do závěrečné série play-off jsme vstoupili vítězstvím 3:0

Do semifinále play-off vstoupil lépe domácí Baník, který porazil Žďár nad Sázavou 3:0 po třetinách 0:0, 2:0 a 1:0. Sokolov se tak ujímá vedení v sérii 1:0.

Dnešní zápas musel diváky bavit. Do Sokolova přijel velmi kvalitní soupeř s výborným brankářem a na ledě se strhla bitva která jen potvrzovala, že obě mužstva do závěrečného semifinále postoupila zaslouženě. Navíc je pozitivní, že oba týmy se věnovaly pouze hokeji a celý zápas se obešel bez jakýchkoliv zbytečných emocí. Ale soupeři si nic nedarovali a za bojovný výkon si zaslouží pochvalu všichni aktéři utkání.

Domácí trenéři museli udělat jednu změnu v sestavě. Místo zraněného Švece naskočil Hudák, jenž odehrál velmi dobrý zápas.

Od samého začátku měla hra tempo. Hned ve druhé minutě se do velké šance dostával Kverka, ale jeho střela byla sražena Slámou do ochranné sítě. Ke slovu se dostali hosté při první přesilové hře utkání. Žďár si vytvořil velký tlak, ale Habal odolal. Následně měl výhodu přesilovky i Baník. Do šance se dostal T. Rohan a po něm i Dobřemysl, který dokonce dopravil puk do brány, ale již v přerušené hře.

Žďár v první třetině ukazoval svou sílu, dokázal držet kotouč, ale větší příležitosti si nevypracovával. Naopak v 16. minutě málem potrestal chybu v rozehrávce Bauer, ale Sláma znovu svůj tým podržel. Když Sokolov v závěru první třetiny nevyužil ani přesilovku 5 na 3, šlo se do kabin za bezbrankového stavu.

Ve druhé třetině se diváci již gólů dočkali. Ve 23. minutě nejprve Pleva nešťastně vyhodil puk mimo ledovou plochu a putoval na trestnou lavici. A Baník udeřil. Od modré čáry zkusil štěstí Vojtěch Šik a Tomáš Sýkora ztečoval puk do brány – 1:0. Hosté mohli brzy odpovědět, když odehráli další nebezpečnou přesilovku, ale sokolovští hokejisté se ubránili.

Poté měl Žďár chvíli více ze hry. Jenže ve 29. minutě se do útočného pásma dostala první útočná formace Baníku, Dominik Vaněk před bránou zabojoval a nakonec v pádu dopravil puk za záda Slámy – 2:0. Stadion tak podruhé vybuchl nadšením a hned hnal domácí borce do dalšího útoku.

Jenže záhy přišlo vyloučení Kuběny a další ostřelování Habala. Ten však byl pozorný a střely pochytal. Při jednom ze závarů navíc stálo při Baníku štěstí a hosté puk do brány neprocpali. Zbytek druhé třetiny měl ve své moci Sokolov, který si vypracoval několik velkých šancí a využíval zmatků v obraně Žďáru.

Blízko gólu byl například Hudák, jehož nahození se odrazilo od brankáře a puk poskakoval po brankové čáře. Další příležitosti měli Bauer, Tomáš Rohan nebo Kverka, ale všichni si vylámali zuby na skvělém Slámovi.

Převahu Sokolova se snažil hostující kouč otupit oddechovým časem a na chvíli se mu to podařilo. Na trestnou lavici totiž putoval Dobřemysl. Jenže zanedlouho ho následoval hostující Kunstmüller, jenž fauloval výborně pracujícího Sýkoru. Sláma se měl i nadále co otáčet, ale stav stále zůstával 2:0.

Ve 39. minutě mohli hosté snížit, avšak Man svou šanci nevyužil. A tak se skóre mohlo měnit na druhé straně. To po pěkné individuální Kverky měl před sebou prázdnou bránu Vaněk, ale netrefil ji. Po dvou třetinách tak Sokolov vedl zaslouženě 2:0.

Před třetí třetinou bylo zřejmé, že Žďár bude muset více otevřít svou hru. A bylo tomu tak. Hosté měli puk častěji ve svém držení, ale Baník výborně bránil, hráči se vraceli za puk a využívali každou příležitost k rychlému brejku. A domácí byli i nebezpeční, konkrétně například Kuběna, Tomáš Rohan či Kašpar. Hosté se přes pozornou obranu šancí příliš nedostávali a navíc v 57. minutě mohlo být rozhodnuto. Kunstmüller totiž zatáhl za záchrannou brzdu, fauloval Tomáše Rohana a pískalo se trestné střílení. V něm Rohan nejdříve naznačil střelu a chtěl jít do kličky, ale kotouč mu sklouzl a Sláma bez větších problémů zasáhl.

Konec třetí třetiny se blížil a Habal stále držel čisté konto. Žďár se stále více dostával do střelby, jenže domácí brankář všechny pokusy s přehledem likvidoval.

Minutu a půl před koncem se Plameny odhodlaly k power-play a přišel velký žďárský tlak. Domácí hráči obětavě bojovali, padali do střel a snažili se zahušťovat prostor před Habalem. Žďár domácí hráče zmáčkl, zrodila se velká šance Krupky, ale i tentokrát Habal odolal. Těsně před koncem se pak k puku dostal Ladislav Boušek a střelou z obranného pásma trefil vteřinu před koncem prázdnou bránu – 3:0.

Na Baníku tak mohla propuknout obrovská radost a domácí mužstvo si tak znovu užilo mohutnou děkovačku.

První utkání semifinále tak Sokolov dotáhl do vítězného konce a ujal se vedení v sérii 1:0. Zápas ale ukázal, že Baník nečeká rozhodně nic lehkého. Žďár má svou kvalitu a zbývající zápasy budou velmi těžké. Když však zopakuje Sokolov dnešní výkon, je velká šance na úspěch. Rozhodně však dnešní zápas ukázal, že diváci v Sokolově mají důvod chodit na hokej… Takové hokeje musí bavit každého.

Druhé semifinále se bude hrát ve středu 19.3.2014 ve Žďáru nad Sázavou. Na sokolovský led se série vrátí v pátek 21.3.2014, kdy od 18.00 hodin začne třetí zápas. Počítáme i s vaší podporou, přijďte nám fandit.