T. Černý, Havran, Hlaveš, Heršálek, Liška, Kanov

Kellner, Nedorost, Matušík, Šulcík, Hájek, Pechánek, Heřmánek, Kolomý, Seidl

Matušík

mistrovké utkání - sobota 5.1.2013 - 25. kolo

S o k o l o v - Poprvé v roce 2013 zasáhli do druholigových bojů hokejisté Baníku, kteří na domácím ledě přivítali druhý tým tabulky – HC Tábor. Velmi zajímavé utkání nakonec skončilo vítězstvím Sokolova 6:4, když o výsledku rozhodla poslední třetina, která skončila v poměru 4:3 pro domácí tým.

Domácí celek šel do zápasu bez kapitána Dobřemysla, Sopra, Račanského, Vrby a Funka. K dispozici opět byli karlovarští junioři Csamangó a Švec, místo v prvním útoku zaujal Vrtek, jenž si vánoční přestávku zpestřil v dresu Mostu a v první obraně nastoupila i posila Petr Štrach. Obranné řady pak nastoupili v odlišném složení. Hostům chybělo sice několik hráčů včetně lídra Vojtěcha Mrkvičky, ale do Sokolova dorazil kvalitní celek, který produkuje pohledný hokej.

Utkání začalo ve vysokém tempu a bylo znát, že ani jeden celek o přestávce nezahálel. Do první šance zápasu se dostal Pražák, při blafáku však útočníkovi Baníku sklouzl kotouč z hole. Vzápětí se do ideální pozice mezi kruhy dostal Kuncl, ale pálil nad bránu. Na druhé straně se hosté dostali do sólového nájezdu, ale Nechvátal dokázal puk vypíchnout. V deváté minutě putoval na trestnou lavici hostující Šulcík, ale Baníku se přesilovka vůbec nepovedla. Při vyloučení Kocka si početní výhodu zkusil i Tábor, tlak si sice nevypracoval, ale dostal se dvakrát do nebezpečného zakončení a především šance Černého byla z kategorie vyložených, Nechvátal skvěle zasáhl. Po první třetině tak byl stav bezbrankový, i proto, že v závěru pálil Vrtek ze strany vedle a Štrachovi se v pádu střela nepovedla.

Hned v úvodu druhé třetiny byl vyloučen hostující Havran a Baník byl v přesilovce o poznání nebezpečnější. Ve 22. minutě Štrach skvěle viděl volného Pražáka, tomu však kotouč před brankářem odskočil. Ve 27. minutě pak padl první gól utkání. Před Nechvátalem zůstal úplně volný David Nedorost, jehož našel Kellner a táborský útočník nezaváhal – 0:1. Baník se ihned snažil o vyrovnání. Ve 30. minutě výborně odtáhl Kašpar obránce, ale Boušek trefil pouze gólmana. Vzápětí pak trefil Zmeškal tyč. V tlaku pak po hrubce hostujících beků měl Boušek další velkou šanci, znovu však neuspěl. Po krásné kombinaci byl pak v šanci Csamangó, Klestil ale jeho střelu vyškrábl koncem lapačky. Následně bránu soupeře ostřelovali Kuncl se Štrachem, neuspěli, stejně jako Pražák. Na začátku 33. minuty se Baník ale přeci jen dočkal. Valerij Chaljavin se pustil do čtyř hráčů a z původně nenápadné akce bylo vyrovnání – 1:1.
A začal hokej se vším všudy. Nejprve musel zasahovat Nechvátal, aby vzápětí trefili domácí další tyč. Na druhé straně Nechvátal vychytal aktivního Nedorosta a zanedlouho se sokolovské solidně zaplněné ochozy radovaly podruhé. Do brejku našlápl osmnáctiletý Štěpán Csamangó, který nabral velkou rychlost a z levého kruhu vypálil neskutečnou bombu zápěstím, která vymetla snad všechny rohy brány – 2:1. Při tomto gólu byl Klestil naprosto bez šance a ránu, kterou sokolovský mladík skóroval, by záviděl leckterý borec z vyšších soutěží. Po dvou třetinách tak Baník vedl nejtěsnějším rozdílem.

Do třetí třetiny Baník vstupoval v oslabení a hned po 26 vteřinách inkasoval. Před Nechvátalem zůstali trestuhodně osamoceni Hájek s Tomášem Černým a druhý jmenovaný po pěkné kombinaci překonal sokolovského brankáře – 2:2. Tento gól odstartoval brankostroj. Ve 44. minutě vyzkoušel Klestila obrovskou bombou Štrach a o chvíli později po krásné kombinaci Vrtka a Csamanga zakončoval krásnou ranou z voleje Marek Švec – 3:2. To už byl sokolovský stadion ve varu a hrál se skvělý hokej v bouřlivém prostředí. Ve 46. minutě navíc ukořistil puk Vladislav Vrteka prostřelil Klestila počtvrté – 4:2. Po tomto gólu táborský gólman brankoviště opustil a přenechal místo Pancovi. Tomu ale čisté konto dlouho nevydrželo. V přesilové hře totiž podél mantinelu zavezl puk Pražák, nabil Miroslavovi Kunclovi, jenž tečovanou střelou ranou po ledě přidal pátý gól – 5:2.
O dvě minuty později však euforie na sokolovském zimním stadionu utichla. Za modrou čárou vyslal puk na bránu Filip Kolomý, domácí obránce přejel před Nechvátalem a nenápadný pokus skončil za brankovou čárou – 5:3. V osmi minutách tak diváci viděli pět gólů a to ještě nebylo vše. V 51. minutě trefil Pražák břevno a hned z protiútoku se štěstí přiklonilo na stranu Tábora. V situaci 2 na 2 přihrál Pechánek na Davida Nedorosta, který umístil puk do brány nohou a tento gól platil, neboť se nejednalo o úmyslné kopnutí – 5:4. A najednou tu bylo drama. Potřebný klid do řad Baníku mohla přinést rána Štracha, která málem rozlomila bránu, ale puk se od břevna odrazil pouze na brankovou čáru. Vzápětí byl sám před Pancem Vrtek, nedal a hosté mále znovu trestali. Patrik Nechvátal byl však na svém místě a vzápětí další pokus minul roh brány pouze o centimetry. Drama tak vrcholilo. Baník si zkomplikoval situaci v 58. minutě, kdy hrál v šesti, čehož si všiml hlavní rozhodčí a Tábor tak měl v závěrečném tlaku výhodu přesilové hry. Minutu a půl před koncem si hosté vzali oddechový čas a odvolali gólmana. Následně přišlo ostřelování sokolovské svatyně, ale v ní zářil Nechvátal. V čase 59:14 dostal Baník kotouč ze svého obranného pásma a Petr Štrach střelou přes půl hřiště trefil prázdnou bránu – 6:4. Touto trefou obránce Baníku korunoval svůj dobrý výkon a ze svého premiérového gólu měl domácí zadák obrovskou radost. Zvýšit výhru Baníku mohl poté ještě Vrtek, ale znovu neuspěl. V závěrečných vteřinách pak zachytil Nechvátal puk na brankové čáře a naplno mohla propuknout sokolovská radost a následná děkovačka. Baník v krásném zápase porazil Tábor 6:4.

V prvním utkání roku 2013 viděli diváci kvalitní hokej, kterému nic nechybělo. Domácí hráči předvedli velmi bojovný výkon, vypracovali si více šancí a připsali si zasloužené vítězství. Tábor se však prezentoval jako silný protivník a svou hrou přispěl ke kvalitě utkání.

K dalšímu zápasu cestuje Baník v sobotu do Klatov. Doma se sokolovští hokejisté představí ve středu 16.1.2012 v důležitém zápase proti Milevsku.