Filipovský, Stezka, Grin, Molnár, Dvořák, Vávra, Kaltenböck

Oliverius, Zika, Pořický, Růžek, Hošek, Racek, Řídel, Kopas, Šetka, Drnec

Chládek

mistrovké utkání - středa 13.2.2013 - 33. kolo

Sokolov - Prokletí zlomeno… Baník po více než sedmi letech porazil Děčín na domácím ledě v základní hrací době. Sokolovští hokejisté se společně s fanoušky radovali z vítězství 4:2 po třetinách 1:0, 1:1, 2:1. Touto výhrou si Baník zajistil jistotu playoff.

Před zápasem museli trenéři Kurfürst a Diblík vyřešit změny v sestavě. Zraněného Chaljavina nahradil ve třetí formaci Tomáš Jakubal, jenž se opět ukázal ve velmi dobrém světle. Do prvního útoku se vrátil Boušek, který vstřelil vítězný gól. Přeskupit se museli i obrany. Zdeněk Formánek totiž od disciplinární komise obdržel tvrdý trest v podobě zastavení činnost do 31.12.2013. Formánkovo místo vedle Kuncla zaujal Hartman a vedle Zmeškala opět nastoupil Novák.

Zápas byl zajímavý od samého začátku. Již po dvaceti vteřinách se dostal do sólového nájezdu domácí Pražák, ale gólman Petrásek ho vychytal. Ve 4. minutě převzal na modré čáře puk Boušek a v dalším nájezdu byl faulován. Rozhodčí nařídil trestné střelení, v něm se Boušek pokusil Petráska překvapit, ale úspěšnější byl opět děčínský brankář. Baník svého soupeře přehrával. V 7. minutě si první pětka Sokolova vypracovala velký tlak. Při něm Pražák přestřelil odkrytou bránu, následně Vrtek vybruslil před gólmana, ale narazil na připraveného Petráska, stejně jako Štrach, který pálil pouze do hrudi brankáře. Ruku k dílu přidala i třetí formace, když nejblíže byl gólu Jakubal, ale netrefil růžek brány jen o kousek. Ve 13. minutě se domácí tým již konečně dočkal. Jinak výborný brankář Petrásek nepochopitelně rozehrál puk na hůl volného Jana Bauera, který si v poklidu vybruslil před bránu a nikým neatakován uklidil kotouč do opuštěné brány – 1:0. Zvýšit vedení mohl v 19. minutě Pražák, jenž nejprve trefil brankovou konstrukci a vzápětí velkou příležitost sokolovskému střelci překazil znovu Petrásek. Děčín v první třetině sice několikrát také zahrozil, ale vedení domácího celku mělo být daleko vyšší než 1:0.

Do druhé třetiny vstoupil Děčín mnohem aktivněji. Ve 22. minutě se navíc podařilo Severočechům dostat pod tlak první pětku, nejprve Nechvátal předvedl skvělý zákrok, ale Tomáš Vávra se štěstím puk za brankovou čáru nakonec dostrkal – 1:1. Po vyrovnání pokračoval pěkný hokej, plný soubojů a nasazení. Ve 27. minutě předvedl hokejovou parádu Honza Bauer, který se obtočil kolem dvou protihráčů a ještě našel Soukupa, jenž zadovkou přihrál na Dobřemysla. Ten měl na hokejce druhý gól domácích, ale Petrásek předvedl fantastický zákrok. Na druhé straně měl práci i Nechvátal, který se štěstím vytěsnil střelu na horní síť brány. Hrál se hokej nahoru – dolů. Ve 35. minutě po pěkné kombinaci měl domácí tým další šanci, která skončila na Petráskovi a vzápětí ukázal své umění i Nechvátal, jenž ramenem vyrazil nebezpečnou střelu. O chvíli později se v další šanci ocitl Bauer, ale Petrásek byl znovu na místě. Sokolov se ale ve druhé třetině přeci jen dočkal. V poslední minutě Vrtek přihrál před bránu Romanovi Pražákovi, který dokázal dostat puk za záda děčínského gólmana – 2:1.

I třetí třetina nabídla hokej, který již měl parametry playoff. Ve 44. minutě se blýskl skvělým zákrokem Nechvátal, který vleže lapil tutovku Filipovského. Ve 47. minutě si však domácí špatně rozebrali hráče soupeře a Lukáš Zika prostřelil Nechvátala – 2:2. To hrál Sokolov již bez Hartmana, který musel odstoupit kvůli závadě na brusli. Vrátit vedení domácím mohl ihned Dobřemysl, ale Petrásek byl znovu na místě. Baník však šel za vítězstvím. V 50. minutě jeli ve dvou na jediného obránce Vrtek s Pražákem. První jmenovaný ještě počkal na Bouška, který tak byl sám před děčínským gólmanem, ten však znovu výborně zasáhla a neúspěšný byl i Pražák při dorážce. Blízko gólu byl i Děčín, ale Nechvátal kryl sólový nájezd Ziky. V 52. minutě využil Baník přesilovou hru. Štrach vypálil po buly a Ladislav Boušek dokázal střelu tečovat za záda Petráska – 3:2. Uklidňující gól mohl poté přidat Bauer, který dobruslil situaci dva na jednoho z druhé vlny, ale Petrásek byl dnes výborný. V 58. minutě v oslabení zahrozil hostující Zika a vzápětí skvělým obranným zákrokem zabránil Kuncl dorážce. Vzápětí fauloval Kocek a Baník po chvilkové hře 4 na 4 šli domácí do také do oslabení. V něm byl ale faulován Dobřemysl a hrálo znovu 4 na 4. Hosté se v poslední minutě odhodlali k powerplay, ale za pukem vystartoval Petr Štrach, neohroženě přejel modrou čáru a trefil prázdnou bránu – 4:2. Na straně Baníku tak vypukla obrovská radost. V posledních sekundách si sice těžký zákrok připsal ještě Nechvátal, ale na výsledku 4:2 se již neměnilo.

Baník konečně po více než sedmi letech doma porazil Děčín za plný počet bodů. Hokej se musel divákům líbit a sokolovští hokejisté vybojovali důležité tři body. Tímto ziskem stále ještě žije naděje na čtvrté místo, kdy na Klatovy ztrácí Baník tři body. Čtvrté místo by znamenalo, že sokolovští hokejisté zahájí playoff v sobotu 2.3.2013 na domácím ledě (hraje se na tři vítězné zápasy obden). Před námi jsou ale ještě tři kola základní části.

V sobotu 16.2.2013 hraje Baník v Táboře. Na domácím ledě se pak svěřenci Rostislava Kurfürsta představí další sobotu 23.2.2013, kdy od 17.30 hodin hostíme v derby Klatovy.